OpenTech R&D Talk AI
En eftermiddag med fokus på AI, forskning och tillämpning
Som medlemmar i OpenTech var vi glada att delta i det senaste R&D Talk + AW-eventet med temat AI – For Tech Developers & Researchers. Det var en eftermiddag fylld av insikter kring hur AI rör sig från forskningsstadiet till praktiska, verkliga tillämpningar – något vi själva arbetar aktivt med.
Extra roligt för oss var att vår VD, Magnus Lindgren, var en av talarna. Med sitt föredrag ”The State of AI: Set into Perspective” satte han scenen för diskussionen genom att lyfta både de tekniska framstegen och de strategiska utmaningarna som företag står inför när AI ska skalas upp i praktiken.
Forskning, praktik och samtal
Evenemanget samlade utvecklare, forskare och andra teknikintresserade i en öppen miljö där det fanns utrymme både för fördjupning och avslappnade samtal. Efter Magnus presentation delade Diewertje Dekker från Combine Control Systems med sig av konkreta verktyg och arbetsflöden för att lyckas med AI-implementation, från forskningsmiljö till produktion.
En värdefull mötesplats
Det här formatet – att kombinera spetskunskap med en avslappnad after work – fungerar väldigt bra. Det ger utrymme att ta till sig innehållet i samtal med andra som jobbar nära tekniken. För oss är det dessutom ett sätt att vara en aktiv del av den tekniska utvecklingen i regionen, och samtidigt dela med oss av det vi själva ser och lär oss i vår vardag.
Vi ser fram emot nästa tillfälle
OpenTechs eventkalender fortsätter att vara relevant och engagerande för oss som vill ligga nära utvecklingen inom AI och digital teknik. Vi uppskattar möjligheten att både få bidra med perspektiv från vårt håll – och ta del av andras erfarenheter.
Här kommer bilderna från eventet, de flesta tagna av OpenTechs fotograf.
NewSeed, både i minglet och på scenen på OpenTech event på Studio i Malmö. Magnus Lindgren pratade om AI och vart vi är på väg, och efter det fortsatte Diewertje Dekker från Combine att dela med sig av några praktiska tips och strategier i ämnet.